Dzieci Świata – Marzena Figiel-Strzała
Poznaj Marzenę Figiel-Strzałę, podróżniczkę, z wykształcenia dziennikarkę i aktorkę, autorkę cyklu reportaży…

- Dokumentalne
- 481
Poznaj Marzenę Figiel-Strzałę, podróżniczkę, z wykształcenia dziennikarkę i aktorkę, autorkę cyklu reportaży…
Poznaj Marzenę Figiel-Strzałę, podróżniczkę, z wykształcenia dziennikarkę i aktorkę, autorkę cyklu reportaży Dzieci Świata.
Do bycia w drodze popycha mnie miłość do Świata i Ludzi. Nie kolekcjonuję pieczątek w paszporcie ale ludzkie historie. Obnażam niewygodne prawdy i mówię o rzeczach ważnych. Pokazuję Świat bez różowych okularów, ale takim, jakim jest naprawdę.
W swoją pierwszą samotną podróż do Afryki wyjechałam w wieku 18-stu lat. Ciekawość świata podyktowana moim zafascynowaniem różnorodnością kulturową i miłością do ludzi zaczęła się jednak dużo wcześniej. Mój ojciec to podróżnik, alpinista i przewodnik wysokogórski, zdobywca 7-tysięczników w Himalajach. Ukochanym kontynentem mojej mamy była z kolei Afryka. To właśnie oni zaszczepili we mnie pasję do bycia w drodze i miłość do Świata. Podróżowałam jednak zawsze trochę inaczej – nie satysfakcjonowało mnie nigdy powierzchowne odwiedzenie danego kraju, ale prawdziwe zetknięcie się z jego kulturą, problemami społecznymi. Zawsze jechałam daleko poza utarte szlaki, czy turystyczne ścieżki, wchodziłam głębiej i uwielbiałam rozmawiać z ludźmi. Odkrywałam plemienne społeczności, o których próżno było szukać informacji w książkach, czy internecie. Rozbijałam namiot pośrodku plemiennych wiosek i tygodniami asymilowałam się z ludnością. Spędzanie czasu z dziećmi, pomaganie kobietom w ich zajęciach pozwoliło mi na własnej skórze odczuć trudy afrykańskiego kontynentu.
Najbardziej porażające zawsze były dla mnie historie dzieci – małych ludzi, których cała przyszłość kształtuje się właśnie w tym momencie. Nie mogłam przejść obojętnie obok ich ciężkiej pracy, czy bolesnych rytuałów, którym są poddawane. Największym impulsem to tego, żeby zacząć opowiadać historie Dzieci Świata był pobyt w Kambodży, do której pojechałam żeby zobaczyć kompleks świątynny Angkor Wat. Kiedy dotarłam na miejsce moją uwagę zwróciły nie świątynie a setki dzieci sprzedających tam pocztówki i flety za dolara. Po powrocie do Polski znajomi pytali mnie – no i jak Ci się podobał Angkor? A ja pamiętam tylko dzieci. Postanowiłam uzbierać pieniądze na aparat, wrócić tam i uwiecznić tę historię. Wtedy poznałam Suiego, osieroconego chłopca, który pracował zarabiając na miseczkę ryżu. Nakręciłam krótki film i po powrocie uzbieraliśmy z przyjaciółmi trochę pieniędzy dla niego. Celem było opłacenie edukacji. Nagle okazało się że Sui zapadł się pod ziemię. Nie dało się go nigdzie odnaleźć, mój przyjaciel Channou, który jest kierowcą tuk tuka dowiedział się, że Sui został wygnany z domu przez ciotkę, ponieważ nie zarabiał na siebie. Do dziś nie wiem czy chłopiec trafił do innej rodziny, czy został sprzedany – w Kambodży występuje przecież zjawisko handlu dziećmi. Wtedy uświadomiłam sobie, że praca dzieci to jest ich być albo nie być i że o tych historiach trzeba krzyczeć, nie można dawać cichego przyzwolenia. Postanowiłam też, że już nigdy nie opuszczę żadnego bohatera i faktycznie ze wszystkimi bohaterami opowieści mam kontakt, wiem co u nich słychać, czy mają jakiś problem. To są relacje na całe życie, których nie da się zapomnieć.
Od tamtej pory nakręciłam 24 reportaże, w tym 20 odcinków z cyklu „Dzieci Świata”. Moim najważniejszym projektem jest obnażenie procederu nielegalnej pracy dzieci w kopalniach miki w Indiach i na Madagaskarze. Wiem, że najlepsze co można zrobić to wyrażać stanowczy sprzeciw, nie godzić się na pracę dzieci i mówić o tym głośno – obnażać niewygodną prawdę. Im dłużej jednak szukam tych historii, im więcej dzieci poznaję, tym bardziej zdaję sobie sprawę z tęgo, jak wielka jest skala tego problemu. Jest jeszcze wiele historii do odkrycia.
Marzena Figiel-Strzała, urodzona w Zakopanem podróżniczka, zawodowa dziennikarka. Ukończyła magisterskie studia na Wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Obroniła tytuł aktora dramatu przed Związkiem Artystów Scen Polskich. Przez ponad 10 lat pracowała jako aktorka na zawodowej scenie. Autorka cyklu reportaży „Dzieci Świata” i założycielka Fundacji Dzieci Świata.
Na świecie pracuje ponad 170 mililonów dzieci. 244 milionów dzieci nie chodzi do szkoły. Kto kryje się za tymi statystykami?
Dzieci Świata to mój autorski cykl reportaży przedstawiający różne aspekty życia dzieci z różnych części świata. Bohaterami poszczególnych odcinków są dzieci w wieku 6-9 lat, których dzieciństwo jest zdeterminowane przez miejsce, w którym żyją. Cykl pokazuje ogromny kontrast pomiędzy jakością życia dzieci, ilością ich obowiązków czy spożywanego dziennie jedzenia. Dzieci Świata skłaniają do refleksji nad jakością życia dzieci z krajów rozwiniętych i wyzwaniami tych, którzy dorastają w skrajnie różnej od naszej kulturze.
Każdy odcinek cyklu opowiada historię innego dziecka, przedstawia jego rutynowy dzień, od wschodu do zachodu słońca. Przedstawione w reportażach dzieci są w zbliżonym do siebie wieku, jednak pochodzą ze skrajnie różnych kulturowo i
krajobrazowo miejsc.
W reportażach często poruszam problem nielegalnej pracy dzieci, czy bolesnych rytuałów, jakim są poddawane. Oglądający odcinki Dzieci Świata dowiadują się jak wygląda edukacja dzieci z różnych części Świata, jakie mają możliwości rozwoju, jakie pragnienia, jak spędzają wolny czas i czy w ogóle go mają, czym się bawią, jakie mają perspektywy na przyszłość, obowiązki, jak liczną mają rodzinę, jaką rolę w niej pełnią. Dzieci Świata obnażają także niewygodne prawdy, jak np. Fakt zatrudniania dzieci w nielegalnych kopalniach miki – minerału będącego składnikiem naszych rozświetlaczy, czy cieni do powiek.
Cykl reportaży przedstawia dzieci w momencie kształtowania swojej tożsamości, uświadamiają widzom różnorodność tradycji, kultury, przyzwyczajeń, obowiązków podyktowanych środowiskiem naturalnym, uświadamiają odmienność cyklów dnia, czasu trwania dzieciństwa i związanej z nim beztroski. Cykl pokazuje różnorodność panującą w światach siedmioletnich istot.
W cyklu Dzieci Świata chodzi jednak o coś więcej: nie tylko o pokazywanie nam, jak żyją dzieci w różnych częściach świata, jak wyglada ich dzieciństwo, uwrażliwianie nas na ich problemy, edukacja globalna i poszerzanie świadomości kulturowej. Celem jest także pomoc bohaterom cyklu, obnażanie niewygodnych prawd, do których należy nielegalna praca dzieci czy bolesne rytuały. Zbiórki pieniędzy czy nagłaśnianie spraw zmienia także życie bohaterów cyklu – walczę o ich edukację, niewykorzystywanie, informuję organizacje międzynarodowe o łamaniu praw człowieka.
Moim marzeniem jest móc robić jak najwięcej odcinków Dzieci Świata. Jest jeszcze wiele historii do opowiedzenia. Szukam producentów, którzy uwierzą w ten cykl tak mocno, jak wierzą w niego Widzowie. Podejmę współpracę z domem produkcyjnym czy telewizją. Zapraszam do kontaktu: marzena.dzieciswiata@gmail.com
Pomóż nam znaleźć wspaniałe treści
Zasoby Świadomości to projekt mający na celu zgromadzenie pomocnych nam wszystkim, najcenniejszych zasobów dostępnych dla nas w sieci.
Jeśli korzystasz z materiałów, do których wracasz, które uważasz za wartościowe, inspirujące, poruszające, podziel się nimi proszę z nami wszystkimi.
Więcej informacji znajdziesz przechodząc na dedykowaną stronę z informacjami o projekcie.
Dodaj komentarz