SadhguruJaggi Vasudev – to jogin, mistyk i założyciel Isha Foundation. Sadhguru znany jest i respektowany, ze względu na szeroką działalność charytatywno-społeczną w Indiach i w wielu krajach świata.

Isha Vidhya – szkoły, dla dzieci z biednych i zaniedbanych regionów, szczególnie szkoły wiejskie; bezpłatna opieka medyczna w prowadzonych przez wolontariuszy przychodniach stacjonarnych i mobilnych; dystrybucja żywności w czasach kryzysu (obecnie dostarczanych jest ponad 12 tys. posiłków dziennie, do wiosek i małych osiedli zagrożonych klęską głodu przez pandemię);

Akcja dla Odnowy Regionów Rolniczych – skupiona na rolniczych regionach Tamil-Nadu. Nowatorskie podejście do podnoszenia najsłabszych ze skrajnej biedy, przez odbudowę społeczności, przywracania tradycyjnych zawodów wiejskich, propagowanie rzemiosła i wspieranie aktywności ekonomicznej kobiet i podnoszenie ogólnego poziomu edukacji i higieny (program opiekuje się 4200 wioskami i populacją sięgającą 7 milionów.

Isha Foundation, pod przewodnictwem Sadhguru prowadzi, na wielką skalę programy ekologiczne takie jak: “Projekt zielone ręce”, który stale prowadzi szkółki leśne, akcje sadzenia drzew na niespotykaną skalę (sadzenie 100 milionów drzew) i projekty związane z połączeniem ekonomii i ekologii. Szczególnie ten rejon działalności zyskał wielkie uznanie na świecie. Sadhguru jest częstym gościem forów ekologicznych i ekonomicznych ONZ, wiodących światowych uniwersytetów. Osiągnięcia Fundacji nagradzane są za nowatorskie podejście do rozwiązań ekologicznych i ekonomicznych. Następnym wielkim projektem ekologicznym jest Cauvery Calling – masywny projekt przywrócenia do życia jednej z najbardziej zagrożonych ekologicznie wielkich rzek Indii Kaveri – Przez nowatorskie połączenie agrokultury z pielęgnacją i odnowieniem lasów tropikalnych i organizowanie plantacji drzew owocowych czy cennych odmian drzew bez wyniszczania naturalnego lasu tropikalnego. Projekt obejmuje sadzenie ponad 2,5 miliarda drzew na całej długości rzeki (obszar obejmujący kilka stanów Indii). Następnym wielkim projektem jest Rally for Rivers, kampania rozpoczęta w 2017 roku skierowana ku ratowaniu naturalnych zasobów wodnych i rzek.

Sadhguru czerpie swoją mądrość z nauki jogi. Joga nie jest tylko zbiorem ćwiczeń fizycznych, tak jak rozumiana jest przez świat zachodni. Joga jest dyscypliną naukową skierowaną ku ogólnemu rozwojowi jednostki ludzkiej. Joga nie jest religią lecz liczącą kilka tysięcy lat tradycją wspomagającą duchowy i fizyczny rozwój człowieka. Sadhguru i Isha Foundation (organizacja niedochodowa, prowadzona całkowicie przez wolontariuszy, na każdym poziomie działalności) prowadzą na całym świecie programy Hatha Jogi, program Inżynieria Wnętrza (Inner Engineering), skierowany na rozwój osobisty, programy medytacyjne. Sadhguru jest autorem wielu książek, dostępnych głównie w języku angielskim. Na język polski przetłumaczona została dotychczas tylko Inżynieria Wnętrza.

Wszystkie osoby związane z tłumaczeniem materiałów filmowych i artykułów, zajmujące się utrzymaniem profilu Sadhguru na FB są wolontariuszami. Na rzecz Isha Foundation pracuje 9 milionów wolontariuszy.

Imię Sadhguru znaczy “guru bez edukacji” , choć w sanskrycie tłumaczone jest jako “prawdziwy guru”. Sadhguru wyjaśnia, że jego brak “edukacji” odnosi się do braku wykształcenia w dziedzinie duchowości i braku wiedzy opartej na tradycyjnych świętych pismach.

Dodaj komentarz

Pomóż nam znaleźć wspaniałe treści

O Nas

Zasoby Świadomości to projekt mający na celu zgromadzenie pomocnych nam wszystkim, najcenniejszych zasobów dostępnych dla nas w sieci.

Jeśli korzystasz z materiałów, do których wracasz, które uważasz za wartościowe, inspirujące, poruszające, podziel się nimi proszę z nami wszystkimi.

Więcej informacji znajdziesz przechodząc na dedykowaną stronę z informacjami o projekcie.

Nawigacja

Zgłoś materiał