Odkryj dzikie życie Nowej Zelandii z 2016 roku poprzez kajakowy świat Nathana Pettigrew.

Nawiązując do oryginalnej produkcji “Tauranga Moana is Awesome”, oto druga kompilacja niektórych z moich najlepszych chwil w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Jak wspomniano w filmie, pozwolenie na obserwację ssaków morskich pozwala mi zbliżyć się nie tylko do wielorybów i delfinów, ale również do fok, które wymagają zachowania odległości 20m, gdy wylegują się na lądzie. Więcej informacji na temat interakcji z fauną morską można znaleźć na tej stronie.

Gdy byłem młody, oglądałem wiele dokumentów o zwierzętach w telewizji. Większość z nich była nakręcona na afrykańskich równinach, Wielkiej Rafie Koralowej czy w bardziej ekstremalnych lokalizacjach, takich jak Antarktyda. Niestety, niektóre z zwierząt, które widziałem w tych programach telewizyjnych, od tamtego czasu zniknęły lub są zagrożone wyginięciem. Mało wiedziałem wtedy, że Nowa Zelandia prawie straciła całą populację wielorybów południowych podczas okresu wielorybnictwa, który spowodował spadek liczby tych zwierząt z około 40 000 do nieco ponad 100. (Tak, to tylko 100!)

Na szczęście czasy się zmieniły i liczba niektórych gatunków powoli rośnie, dlatego tak ważne jest, żebyśmy wiedzieli, co robić, gdy spotkamy je na wodzie. Tak jak my, potrzebują odpocząć i zjeść, a nawet coś tak prostego jak hałas łodzi może zakłócić te kluczowe momenty. W Nowej Zelandii jesteśmy szczęśliwi, że możemy obserwować niektóre z tych morskich stworzeń, od małych delfinów Hectorsa po potężne orki i nawet większe wieloryby południowe, wystarczy stanąć na skale i cieszyć się chwilą. Czasami to jest najłatwiejszy sposób na ich zobaczenie.

Moim celem jest dotarcie tym filmem do dziecka w ten sam sposób, jak to było w moim przypadku wiele lat temu. Chciałbym zaszczepić w nim pewnego rodzaju magię, która sprawi, że być może stanie się ono przyszłym obrońcą (lub kaitiaki) naszych oceanów i dróg wodnych, i będzie kontynuować nadzieję na zwiększenie liczby tych wielorybów i delfinów. Jeżeli wszyscy zrobimy “swoje” w kwestii ochrony środowiska, zobaczymy naprawdę większą liczbę tych spektakularnych zwierząt, które nazywają Nową Zelandię “domem”.

Ten film nie byłby możliwy bez wsparcia wielu ludzi i organizacji. Chciałbym podziękować niesamowitej kobiecie, która wspierała mnie przez te lata i pozwoliła mi “zostać wśród nich”, aby uchwycić te chwile dla wszystkich tam, w tym dla szkół i grup, do których mówię, aby mogli cieszyć się tym. Będę zawsze wdzięczny.

Bądź dobry dla oceanu. Kia Kaha. UWAGA: Jeśli ten film ma być wykorzystany do czegokolwiek, upewnij się, że początkowe przemówienie zostanie zachowane w filmie w celach edukacyjnych, aby zwiększyć świadomość o konieczności ochrony tych zwierząt. Dziękuję.

Dodaj komentarz

Pomóż nam znaleźć wspaniałe treści

O Nas

Zasoby Świadomości to projekt mający na celu zgromadzenie pomocnych nam wszystkim, najcenniejszych zasobów dostępnych dla nas w sieci.

Jeśli korzystasz z materiałów, do których wracasz, które uważasz za wartościowe, inspirujące, poruszające, podziel się nimi proszę z nami wszystkimi.

Więcej informacji znajdziesz przechodząc na dedykowaną stronę z informacjami o projekcie.

Nawigacja

Zaproponuj materiał