Psychoterapia jest dla mnie najważniejszą drogą, jaką podążam, drogą do siebie. Możliwość towarzyszenia w tej drodze innym ludziom to dar, za który jestem wdzięczna życiu. Dla mnie psychoterapia to przestrzeń, w której możliwe staje się rozwinięcie relacji i właśnie w tej relacji odbywa się proces leczenia i naprawy.

Moje korzenie pracy z człowiekiem wywodzą się z podejścia medycznego. Szczęśliwie miałam nauczycieli, którzy widzieli człowieka jako jedność, uwzględniając wpływ psychogenności na równi z innymi czynnikami. Zasiało to we mnie ziarno, które z czasem kiełkując dało możliwość, by sięgnąć dalej, najpierw po książki Aleksandra Lowena, później po doświadczenie własne w bioenergetyce. To pozwoliło mi dotknąć siebie, tak jak nigdy dotąd, znajdując takie połączenie, za jakim tęskniłam i rozwijając relację w sobie, która daje oparcie.

Trudno pracować nad relacjami z innymi, nie mając relacji ze sobą. Trudno być w związkach z ludźmi mając uwewnętrznione relacje, które krzywdziły. Terapia ma być tą relacją, „wystarczająco dobrą”, by przyjrzeć się sobie, doświadczyć swoich zniekształceń, zrozumieć czemu powtarzam, to co jest dla mnie niszczące, by w końcu dostrzec źródło swoich konfliktów, a więc źródło cierpienia.

Praca terapeutyczna to z jednej strony rozumienie i analiza, z drugiej gotowość serca na przyjmowanie drugiego człowieka. To myślenie i poddawanie się czuciu. To wiara, że do procesu zdrowienia człowieka, potrzeba objąć wszystkie jego aspekty: czucie, rozum, ciało i ducha.

Jest bogactwo nurtów psychoterapeutycznych, najważniejsze by każdy znalazł ten, który przemawia do niego, a w zasadzie spotkał osobę, z którą poczuje się na tyle bezpiecznie, by wejść w „relację z obiektem”, mówiąc po ludzku, nawiązać i rozwinąć więź, na której można będzie doświadczać i przekształcać.

Do mojego serca przemówiły dwa nurty, oba analityczne: analiza bioenergetyczna i analiza grupowa. Pierwszy odnoszący się do ciała, drugi odnoszący się do grupy. I do takiej pracy zapraszam Innych.

Marzena Barszcz

Dodaj komentarz

Pomóż nam znaleźć wspaniałe treści

O Nas

Zasoby Świadomości to projekt mający na celu zgromadzenie pomocnych nam wszystkim, najcenniejszych zasobów dostępnych dla nas w sieci.

Jeśli korzystasz z materiałów, do których wracasz, które uważasz za wartościowe, inspirujące, poruszające, podziel się nimi proszę z nami wszystkimi.

Więcej informacji znajdziesz przechodząc na dedykowaną stronę z informacjami o projekcie.

Nawigacja

Zgłoś materiał