Zanurz się w piękno natury uchwycone przez Louie Schwartzberga, odkryj jego medytację wdzięczności i dowiedz się, jak możemy nauczyć się doceniać każdy dzień.

Trudno przejść obojętnie obok piękna przyrody widzianej obiektywem Louie Schwartzberga. Jego oszałamiająca fotografia poklatkowa, w połączeniu z porywającymi słowami benedyktyna o. Davida Steindl-Rasta, jest medytacją wdzięczności za każdy dzień życia.

(Nakręcono podczas konferencji TEDxSF)

Wprowadzenie

Nie sposób przejść obojętnie obok oszałamiającego piękna przyrody, które zostało uchwycone przez obiektyw Louie Schwartzberga. Jego fotografie poklatkowe, w połączeniu z porywającymi słowami benedyktyna o. Davida Steindl-Rasta, stanowią prawdziwą medytację wdzięczności za każdy dzień życia.

Początki Pasji Schwartzberga

Po ukończeniu Uniwersytetu Kalifornijskiego, Schwartzberg przeniósł się do malowniczego miasteczka Elk na Wybrzeżu Mendocino. Jego nowe otoczenie stało się inspiracją dla jego twórczości. Pomimo skromnych środków, miał czas i umiejętność dostrzegania piękna świata, co przekładało się na jego prace.

Fotografia Poklatkowa jako Medytacja

Zajmując się fotografią poklatkową, Schwartzberg poświęcał miesiące na kręcenie czterominutowych filmów. Przez ponad 30 lat, bez przerwy fotografował kwiaty, dokumentując ich nieustający taniec. Te prace stanowią hołd dla piękna przyrody i jej nieodpartego uroku, który otwiera nasze serca i zbliża ludzi.

Wizja Schwartzberga a Wdzięczność

Podczas oglądania zdjęć Schwartzberga, wielu z nas reaguje słowami: „O, mój Boże.” To wyrażenie jest odzwierciedleniem zdumienia, które wywołuje piękno natury. Wyraża ono więź z czymś głęboko ukrytym w naszej duszy i inspiruje do dalszych odkryć. To właśnie ta reakcja jest kluczem do zrozumienia medytacji wdzięczności.

Projekt “Szczęście Bez Tajemnic”

Aktualnie Schwartzberg pracuje nad projektem “Szczęście Bez Tajemnic”, który ma na celu ukazać świat z perspektywy dziecka i starszego mężczyzny. Ten projekt stanowi nie tylko kontynuację jego medytacji wdzięczności, ale również zachęca do doceniania prostych rzeczy, które możemy odbierać jako dary.

Wnioski

Zachęcamy wszystkich do otworzenia swoich serc na niesamowite dary, które otrzymujemy codziennie. Niech ta wdzięczność przemienia się w dobro wokół nas, a każdy dzień stanie się naprawdę dobrym dniem. Dzięki twórczości Louie Schwartzberga mamy okazję doświadczyć tego na nowo.

Poniżej transkrypt z nagrania:

Po ukończeniu Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadziłem się do północnej Kalifornii. Zamieszkałem w miasteczku Elk na Wybrzeżu Mendocino. Poczta zastępowała mi telefon i telewizor. Życie było wtedy proste i przyjemne. Kupowałem w sklepie kawę i ciastko, a przy okazji wysyłałem filmy do wywołania w San Francisco. Dwa dni później leżały z powrotem przy moich drzwiach. To było lepsze niż stanie w korkach na ulicach Hollywood. (Muzyka) Nie miałem za wiele pieniędzy, ale miałem czas i potrafiłem zachwycać się światem. (Muzyka)

Zająłem się fotografią poklatkową. Czterominutowy film kręciłem miesiąc, bo na tyle mogłem sobie pozwolić.

Fotografowałem kwiaty bez przerwy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez ponad 30 lat. Ich ruch to taniec, który nigdy mi się nie znudzi. Zachwycają nas kolorem, smakiem i dotykiem. Stanowią też jedną trzecią część naszego pożywienia. (Muzyka) Nieodparty urok natury pomaga jej przetrwać, bo chronimy to, co nas zachwyca. Piękno przyrody otwiera nam serca, sprawia, że czujemy się jej częścią. Taki sposób postrzegania natury zbliża ludzi. Staje się jasne, że stanowimy jedną całość.

Gdy ludzie oglądają moje zdjęcia, często mówią: „O, mój Boże.” Co oznaczają te słowa? „O” znaczy, że zdjęcie przykuwa naszą uwagę, sprawia, że się zatrzymujemy, by pomyśleć. „Mój” – oznacza więź z czymś, co tkwi głęboko w duszy. Toruje drogę dla wewnętrznego głosu, tak aby był słyszalny. „Bóg” to osobista podróż, w którą chcemy się wybrać, odnaleźć inspirację, poczuć, że jesteśmy połączeni z wszechświatem, który celebruje życie.

Czy wiecie, że 80% informacji dociera do nas poprzez zmysł wzroku? Przyrównując światło do skali muzycznej, gołym okiem możemy dojrzeć tylko jedną oktawę, tę w samym środku. Czy nie jesteśmy wdzięczni za to, że nasz mózg potrafi odebrać impuls elektryczny związany z energią świetlną i tworzy obrazy, które pomagają nam odkrywać świat? Czy nie jesteśmy wdzięczni za to, że nasze serca odbierają te wibracje, które pozwalają nam odczuwać przyjemność i piękno natury? (Muzyka)

Piękno natury to dar, który wywołuje zachwyt i wdzięczność. (Muzyka) Chciałbym Wam dziś pokazać projekt „Szczęście bez tajemnic”, nad którym właśnie pracuję. Umożliwi on nam spojrzenie na świat z perspektywy dziecka i starszego mężczyzny.

Dziecko: Kiedy oglądam telewizję, jest tam dużo programów, gdzie rzeczy są na niby, i kiedy to się odkrywa, to ma się bogatszą wyobraźnię niż wcześniej, a kiedy ma się bogatszą wyobraźnię, to chce się zobaczyć więcej, żeby ujrzeć śliczniejsze rzeczy, np. ścieżkę ścieżkę, która może prowadzić na plażę albo gdzie indziej, i to może być piękne. (Muzyka)

Starszy mężczyzna: Myślisz, że to tylko kolejny dzień w twoim życiu? To nie jest kolejny dzień. To dzień, który został ci dany dzisiaj. Został ci dany. To prezent. To jedyny prezent, który właśnie otrzymałeś i jedyną właściwą reakcją jest wdzięczność. Jeśli tylko postarasz się tak przyjmować ten wspaniały dar, jakim jest ten wyjątkowy dzień, jeśli nauczysz się reagować tak, jakby to był pierwszy dzień twojego życia i zarazem ostatni, wtedy ten dzień będzie udany.

Otwórz oczy. Niech zaskoczy cię fakt, że masz oczy, które możesz otworzyć. Niech zaskoczy cię ten niezwykły wachlarz kolorów, który został stworzony, byśmy go mogli podziwiać. Spójrz w niebo. Tak rzadko patrzymy w niebo, że prawie nigdy nie zauważamy, jak się zmienia w każdej minucie, jak chmury przepływają i znikają. Często myślimy o pogodzie, lecz nawet wtedy wcale nie rozmyślamy o jej niezwykłych zjawiskach. Po prostu zastanawiamy się, czy jest dziś ładnie czy brzydko. Być może taka pogoda, jak dziś już nigdy się nie powtórzy, nigdy nie będzie dokładnie taka sama. Chmury nigdy nie ułożą się w taki kształt jak ten, który właśnie widzisz. Otwórz oczy. Spójrz na to.

Spójrz na twarze ludzi, których mijasz, za każdą z twarzy kryje się niezwykła historia, której nigdy w pełni nie odkryjesz. Nie tylko ich własna, ale też ich przodków. Wszyscy mamy tak długą historię, i teraz, w tym momencie, w ludziach, których spotykasz, możesz zobaczyć całe bogactwo życia setek pokoleń, z całego świata, łączące się tu w jedno i wychodzące ci na spotkanie niczym życiodajna woda. Wystarczy tylko sięgnąć i pić. (Muzyka)

Otwórz serce na niesamowite dary, które otrzymujemy od cywilizacji. Naciskasz przycisk i pojawia się światło elektryczne. Odkręcasz kran i masz ciepłą i zimną wodę, w dodatku zdatną do picia. To dar, którego miliony ludzi nigdy nie doświadczą.

Są to tylko niektóre z niezliczonych darów, na które możemy otworzyć nasze serca. Dlatego życzę wam, żebyście otworzyli swoje serca na te dobrodziejstwa i pozwolili, by was przeniknęły, aby każdy, kogo spotkacie tego dnia, był przez was błogosławionym, waszym spojrzeniem, waszym uśmiechem, waszym dotykiem, waszą obecnością. Niech ta wdzięczność przemienia się w dobro wokół was. Wówczas będzie to naprawdę dobry dzień. (Muzyka)

Dziękuję. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Louie Schwartzberg

Dodaj komentarz

Pomóż nam znaleźć wspaniałe treści

O Nas

Zasoby Świadomości to projekt mający na celu zgromadzenie pomocnych nam wszystkim, najcenniejszych zasobów dostępnych dla nas w sieci.

Jeśli korzystasz z materiałów, do których wracasz, które uważasz za wartościowe, inspirujące, poruszające, podziel się nimi proszę z nami wszystkimi.

Więcej informacji znajdziesz przechodząc na dedykowaną stronę z informacjami o projekcie.

Nawigacja

Zgłoś materiał