Trudno przejść obojętnie obok piękna przyrody widzianej obiektywem Louie Schwartzberga. Jego oszałamiająca fotografia poklatkowa, w połączeniu z porywającymi słowami benedyktyna o. Davida Steindl-Rasta, jest medytacją wdzięczności za każdy dzień życia. (Nakręcono podczas konferencji TEDxSF)

Po ukończeniu Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadziłem się do północnej Kalifornii. Zamieszkałem w miasteczku Elk na Wybrzeżu Mendocino. Poczta zastępowała mi telefon i telewizor. Życie było wtedy proste i przyjemne. Kupowałem w sklepie kawę i ciastko, a przy okazji wysyłałem filmy do wywołania w San Francisco. Dwa dni później leżały z powrotem przy moich drzwiach. To było lepsze niż stanie w korkach na ulicach Hollywood. (Muzyka) Nie miałem za wiele pieniędzy, ale miałem czas i potrafiłem zachwycać się światem. (Muzyka)

Zająłem się fotografią poklatkową. Czterominutowy film kręciłem miesiąc, bo na tyle mogłem sobie pozwolić.

Fotografowałem kwiaty bez przerwy, 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, przez ponad 30 lat. Ich ruch to taniec, który nigdy mi się nie znudzi. Zachwycają nas kolorem, smakiem i dotykiem. Stanowią też jedną trzecią część naszego pożywienia. (Muzyka) Nieodparty urok natury pomaga jej przetrwać, bo chronimy to, co nas zachwyca. Piękno przyrody otwiera nam serca, sprawia, że czujemy się jej częścią. Taki sposób postrzegania natury zbliża ludzi. Staje się jasne, że stanowimy jedną całość.

Gdy ludzie oglądają moje zdjęcia, często mówią: „O, mój Boże.” Co oznaczają te słowa? „O” znaczy, że zdjęcie przykuwa naszą uwagę, sprawia, że się zatrzymujemy, by pomyśleć. „Mój” – oznacza więź z czymś, co tkwi głęboko w duszy. Toruje drogę dla wewnętrznego głosu, tak aby był słyszalny. „Bóg” to osobista podróż, w którą chcemy się wybrać, odnaleźć inspirację, poczuć, że jesteśmy połączeni z wszechświatem, który celebruje życie.

Czy wiecie, że 80% informacji dociera do nas poprzez zmysł wzroku? Przyrównując światło do skali muzycznej, gołym okiem możemy dojrzeć tylko jedną oktawę, tę w samym środku. Czy nie jesteśmy wdzięczni za to, że nasz mózg potrafi odebrać impuls elektryczny związany z energią świetlną i tworzy obrazy, które pomagają nam odkrywać świat? Czy nie jesteśmy wdzięczni za to, że nasze serca odbierają te wibracje, które pozwalają nam odczuwać przyjemność i piękno natury? (Muzyka)

Piękno natury to dar, który wywołuje zachwyt i wdzięczność. (Muzyka) Chciałbym Wam dziś pokazać projekt „Szczęście bez tajemnic”, nad którym właśnie pracuję. Umożliwi on nam spojrzenie na świat z perspektywy dziecka i starszego mężczyzny.

Dziecko: Kiedy oglądam telewizję, jest tam dużo programów, gdzie rzeczy są na niby, i kiedy to się odkrywa, to ma się bogatszą wyobraźnię niż wcześniej, a kiedy ma się bogatszą wyobraźnię, to chce się zobaczyć więcej, żeby ujrzeć śliczniejsze rzeczy, np. ścieżkę ścieżkę, która może prowadzić na plażę albo gdzie indziej, i to może być piękne. (Muzyka)

Starszy mężczyzna: Myślisz, że to tylko kolejny dzień w twoim życiu? To nie jest kolejny dzień. To dzień, który został ci dany dzisiaj. Został ci dany. To prezent. To jedyny prezent, który właśnie otrzymałeś i jedyną właściwą reakcją jest wdzięczność. Jeśli tylko postarasz się tak przyjmować ten wspaniały dar, jakim jest ten wyjątkowy dzień, jeśli nauczysz się reagować tak, jakby to był pierwszy dzień twojego życia i zarazem ostatni, wtedy ten dzień będzie udany.

Otwórz oczy. Niech zaskoczy cię fakt, że masz oczy, które możesz otworzyć. Niech zaskoczy cię ten niezwykły wachlarz kolorów, który został stworzony, byśmy go mogli podziwiać. Spójrz w niebo. Tak rzadko patrzymy w niebo, że prawie nigdy nie zauważamy, jak się zmienia w każdej minucie, jak chmury przepływają i znikają. Często myślimy o pogodzie, lecz nawet wtedy wcale nie rozmyślamy o jej niezwykłych zjawiskach. Po prostu zastanawiamy się, czy jest dziś ładnie czy brzydko. Być może taka pogoda, jak dziś już nigdy się nie powtórzy, nigdy nie będzie dokładnie taka sama. Chmury nigdy nie ułożą się w taki kształt jak ten, który właśnie widzisz. Otwórz oczy. Spójrz na to.

Spójrz na twarze ludzi, których mijasz, za każdą z twarzy kryje się niezwykła historia, której nigdy w pełni nie odkryjesz. Nie tylko ich własna, ale też ich przodków. Wszyscy mamy tak długą historię, i teraz, w tym momencie, w ludziach, których spotykasz, możesz zobaczyć całe bogactwo życia setek pokoleń, z całego świata, łączące się tu w jedno i wychodzące ci na spotkanie niczym życiodajna woda. Wystarczy tylko sięgnąć i pić. (Muzyka)

Otwórz serce na niesamowite dary, które otrzymujemy od cywilizacji. Naciskasz przycisk i pojawia się światło elektryczne. Odkręcasz kran i masz ciepłą i zimną wodę, w dodatku zdatną do picia. To dar, którego miliony ludzi nigdy nie doświadczą.

Są to tylko niektóre z niezliczonych darów, na które możemy otworzyć nasze serca. Dlatego życzę wam, żebyście otworzyli swoje serca na te dobrodziejstwa i pozwolili, by was przeniknęły, aby każdy, kogo spotkacie tego dnia, był przez was błogosławionym, waszym spojrzeniem, waszym uśmiechem, waszym dotykiem, waszą obecnością. Niech ta wdzięczność przemienia się w dobro wokół was. Wówczas będzie to naprawdę dobry dzień. (Muzyka)

Louie Schwartzberg: Dziękuję. Dziękuję bardzo. (Oklaski)

Dodaj komentarz

Pomóż nam znaleźć wspaniałe treści

O projekcie

Zasoby Świadomości to projekt mający na celu zgromadzenie pomocnych nam wszystkim, najcenniejszych zasobów dostępnych dla nas w sieci.

Jeśli korzystasz z materiałów, do których wracasz, które uważasz za wartościowe, inspirujące, poruszające, podziel się nimi proszę z nami wszystkimi.

Więcej informacji znajdziesz przechodząc na dedykowaną stronę z informacjami o projekcie.

Obserwuj

Prześlij materiał