Pięć kluczowych strategii dla wspierania rozwoju dzieci w pierwszych pięciu latach – Molly Wright

Dowiedz się, jak nauka podkreśla kluczowe strategie do wsparcia prawidłowego rozwoju dzieci do piątego roku życia.…

    Oceń

    5 z 5 gwiazdek(33 oceny)

    Dowiedz się, jak nauka podkreśla kluczowe strategie do wsparcia prawidłowego rozwoju dzieci do piątego roku życia. Wykorzystaj moc zabawy i interakcji w codziennym życiu.

    “A gdybym wam powiedziała, że gra w a kuku może zmienić świat?”

    – pyta siedmioletnia Molly Wright, jedna z najmłodszych prelegentek TED. Rozkładając na czynniki pierwsze badania naukowe nad działaniem mózgu, Wright przygląda się metodom, których rodzice i opiekunowie mogą użyć, aby zdrowo wspierać rozwój swoich dzieci. Wright podkreśla długotrwałe korzyści płynące z zabawy na zdolność uczenia się, zachowanie i stan zdrowia najmłodszych. Opisuje skuteczne strategie, które wspomagają prawidłowy rozwój dzieci do lat pięciu. Na scenie Molly towarzyszą roczny Ari i jego tata Amarjot, którzy pomagają zilustrować jej ogromną wiedzę na temat działania mózgu. (Ta prelekcja TED powstała we współpracy z Minderoo Foundation, przy wsparciu UNICEF, jako narzędzie edukacyjne dla rodziców i opiekunów.)

    Wprowadzenie

    Molly Wright, jedna z najmłodszych prelegentek TED, przekonuje nas, że gra w peek-a-boo, czy jak mówimy w Polsce “a kuku”, może zmienić świat. To może wydawać się zaskakujące, ale jej argumenty oparte są na badaniach naukowych nad rozwojem mózgu dzieci.

    Jak działa mózg dziecka?

    Mózg dziecka rozwija się najszybciej w pierwszych latach życia. W wieku siedmiu lat, mózg dziecka stanowi już niemal 90% objętości mózgu dorosłego człowieka. Co ważne, mózg potrafi stworzyć około miliona połączeń nerwowych na sekundę. Ale aby to osiągnąć, potrzebuje pomocy dorosłych.

    Pięć kluczowych aspektów rozwoju

    Molly Wright podkreśla pięć kluczowych aspektów, które pomagają w prawidłowym rozwoju mózgu dziecka:

    • Więź z dorosłymi
    • Rozmowa
    • Zabawa
    • Zdrowe otoczenie w domu
    • Zdrowe otoczenie poza domem.

    Wszystko to przyczynia się do kształtowania naszego pełnego potencjału.

    Siła interakcji

    Interakcja z dzieckiem, czy to poprzez zabawę, rozmowę czy budowanie więzi, ma kluczowe znaczenie dla jego rozwoju. Zabawy takie jak “a kuku” mogą pomóc w rozwijaniu pamięci i zaufania u dziecka. Również naśladowanie dźwięków czy nazewnictwo różnych rzeczy wpływa na rozwój wyobraźni, empatii i słownictwa.

    Interakcja a rozwój

    Brak interakcji z dorosłymi może prowadzić do stresu i poczucia zagubienia u dziecka. Pozytywne relacje z dorosłymi dają dzieciom pewność siebie, której potrzebują do próby nowych rzeczy, odkrywania świata i bycia dziećmi.

    Wnioski

    Pierwsze pięć lat życia jest kluczowe dla rozwoju dziecka, a proces ten zaczyna się już w brzuchu matki. Zabawa, rozmowa i budowanie więzi to najważniejsze czynniki wpływające na prawidłowy rozwój dziecka. Im wcześniej i częściej dorosły będzie interakcji z dzieckiem, tym lepiej dla jego rozwoju.

    Dodaj komentarz

    Pomóż nam znaleźć wspaniałe treści

    O Nas

    Zasoby Świadomości to projekt mający na celu zgromadzenie pomocnych nam wszystkim, najcenniejszych zasobów dostępnych dla nas w sieci.

    Jeśli korzystasz z materiałów, do których wracasz, które uważasz za wartościowe, inspirujące, poruszające, podziel się nimi proszę z nami wszystkimi.

    Więcej informacji znajdziesz przechodząc na dedykowaną stronę z informacjami o projekcie.

    Nawigacja

    Zaproponuj materiał