Cień według Carla Junga: Klucz do Samoświadomości

Odkrywając nieświadomą część naszej osobowości, czyli cień według Carla Junga. Klucz do zrozumienia siebie i…

    Oceń

    5 z 5 gwiazdek(30 ocen)
    • 30
    • Dodaj zakładkę
    • 433

    “Dopóki nie uczynimy podświadomego świadomym, to będzie ono kierować naszym życiem i my będziemy to nazywać przeznaczeniem.”

    Carl Gustav Jung

    Odkrywając nieświadomą część naszej osobowości, czyli cień według Carla Junga. Klucz do zrozumienia siebie i swojego losu.

    Cień według Carla Junga

    Słynny psycholog Carl Jung jest odpowiedzialny za sformułowanie koncepcji cienia, części naszej osobowości, która w ciągu naszego życia jest skazana na mrok nieświadomości.

    Co to jest cień?

    “Cień przybiera wiele znanych nazw: nieuznane ja, niższe ja, mroczny bliźniak lub brat w biblii i mitologii, podwójne ja, stłumione ja, alter ego, id. Kiedy stajemy twarzą w twarz z naszą ciemniejszą stroną, używamy metafor do opisania tych spotkań z cieniem: spotkanie z demonami, walka z diabłem, zejście do podziemi, ciemna noc duszy, kryzys wieku średniego.”

    Connie Zweig, Spotkanie z cieniem

    Jak cień wpływa na nasze życie?

    Niestety nie można zaprzeczyć, że człowiek jest w sumie mniej dobry niż sobie wyobraża lub chciałby być. Każdy ma w sobie cień i im mniej jest on uwzględniony w świadomym życiu jednostki, tym jest ciemniejszy i gęstszy. W każdym razie stanowi on nieświadome przeszkody, które krzyżują nasze najszczersze intencje – mówi Carl Jung.

    Jak zintegrować cień z osobowością?

    Nie ma ogólnie skutecznej techniki na asymilację cienia. Jest to bardziej kwestia dyplomacji lub polityki i zawsze jest to sprawa indywidualna. Najpierw trzeba zaakceptować i poważnie traktować istnienie cienia. Po drugie, trzeba się zorientować w jego jakościach i intencjach. To się dzieje przez sumienne zwrócenie uwagi na nastroje, fantazje i impulsy. Po trzecie, nieunikniony jest długotrwały proces negocjacji – twierdzi Carl Jung.

    Moc ukryta w cieniu

    Cień, kiedy jest zrealizowany, jest źródłem odnowy; nowy i produktywny impuls nie może pochodzić z ustalonych wartości ego. Kiedy jesteśmy w impasie, a w naszym życiu panuje jałowy czas – mimo odpowiedniego rozwoju ego – musimy spojrzeć na ciemną, dotąd nieakceptowalną stronę, która była do naszej świadomej dyspozycji. Cień jest drzwiami do naszej indywidualności. Właściwie nie ma dostępu do nieświadomości i do naszej własnej rzeczywistości inaczej niż przez cień – mówi Connie Zweig, Spotkanie z cieniem.

    Podsumowując, cień według Carla Junga to klucz do zrozumienia siebie i swojego losu. To integralna część naszej osobowości, która, choć często ignorowana lub zapomniana, ma ogromny wpływ na nasze życie.

    Dodaj komentarz

    Pomóż nam znaleźć wspaniałe treści

    O Nas

    Zasoby Świadomości to projekt mający na celu zgromadzenie pomocnych nam wszystkim, najcenniejszych zasobów dostępnych dla nas w sieci.

    Jeśli korzystasz z materiałów, do których wracasz, które uważasz za wartościowe, inspirujące, poruszające, podziel się nimi proszę z nami wszystkimi.

    Więcej informacji znajdziesz przechodząc na dedykowaną stronę z informacjami o projekcie.

    Nawigacja

    Zaproponuj materiał