Poeta, mediator i filozof, który się bawił

Znany jako Mattie J.T. Stepanek, był amerykańskim poetą (lub, jak chciał być zapamiętany, “poetą, mediatorem i filozofem, który się bawił”), który opublikował siedem bestsellerowych tomików poezji i esejów o tematyce pokojowej. Zanim zmarł w wieku 13 lat, stał się znany jako orędownik pokoju i mówca motywacyjny.

Dla Naszego Świata

Wiersz przetłumaczony i czytany przez Jacka Poleszaka.

Mattie Stepanek u Oprah

Nagranie z 2001 roku. Możesz je zobaczyć także na Facebooku u Łukasza Jakóbiaka.

Matthew Joseph Thaddeus Stepanek, znany również jako Mattie Stepanek, był wyjątkowym chłopcem, który pomimo swojego krótkiego życia zainspirował miliony ludzi na całym świecie swoim optymizmem, odwagą i talentem literackim.

Ranny Anioł: Krótki życiorys Mattiego Stepanka

Urodzony w 1990 roku, Mattie przez większość swojego życia zmagał się z rzadką formą miopatii mitochondrialnej. Choroba ta nie przeszkodziła mu jednak w spełnianiu jego pasji – pisaniu poezji. Już w wieku trzech lat zaczął tworzyć swoje pierwsze utwory.

Jego poezja pełna była mądrości i głębokiego zrozumienia dla życia – były one refleksją nad jego ciężkim doświadczeniem zdrowotnym oraz gorącym pragnieniem pokoju na świecie. Zbiór jego utworów nazywa się “Pieśni serca” (“Heartsongs”), który stał się międzynarodowym bestsellerem.

Spotkanie z Oprah Winfrey: Wielka Platforma dla Małego Poety

W 2001 roku Mattie otrzymał szansę podzielić się swoją historią i utworami z szerokim gronem ludzi dzięki występowi u Oprah Winfrey w jej telewizyjnym talk-show. To spotkanie stanowiło przełomowy moment zarówno dla Mattiego, jak i dla wielu osób na całym świecie.

Oprah była tak poruszona mądrością i duchem przetrwania Mattiego, że określiła go mianem swego osobistego bohatera. Wyraźnie wzruszona umieszczała go często na jej liście najbardziej inspirujących postaci.

Gdy Oprah pytała go o to, skąd czerpie siły do walki ze swoją chorobą, Mattie odpowiedział prostymi słowami: “Każdego ranka budzę się z radością”. Ta prosta ale potężna wiadomość dotarła do milionów ludzi na całym świecie.

Spuścizna Mattiego Stepanka

Mattie opuścił nas w wieku 13 lat, ale jego spuścizna nadal żyje w sercach wielu ludzi na całym świecie. Jego wyjątkowa historia jest symbolem odwagi i nieugiętej determinacji w walce ze swoimi ograniczeniami.

Pomimo bólu i cierpienia, które musiał znosić każdego dnia, nigdy nie stracił wiary w człowieka ani nadziei na lepszy świat. To jest esencja spuścizny Mattiego – wiara w możliwość pokojowego współistnienia wszystkich ludzi.

Dodaj komentarz

Pomóż nam znaleźć wspaniałe treści

O Nas

Zasoby Świadomości to projekt mający na celu zgromadzenie pomocnych nam wszystkim, najcenniejszych zasobów dostępnych dla nas w sieci.

Jeśli korzystasz z materiałów, do których wracasz, które uważasz za wartościowe, inspirujące, poruszające, podziel się nimi proszę z nami wszystkimi.

Więcej informacji znajdziesz przechodząc na dedykowaną stronę z informacjami o projekcie.

Nawigacja

Zaproponuj materiał